کارتر یا کارتل خودرو چیست و چه نقشی دارد؟

کارتر خودرو در واقع یک محفظه ایست که میل لنگ در آن قرار می گیرد و بزرگترین قطعه ایست که به شکل یک محفظه درون موتور قرار دارد. کفی کارتر خود به شکل مخزن است که روغن موتور داغ در آن جمع می شوند و این مجموعه در واقع از  میل لنگ و شاتون در برابر اشیای خارجی محافظت می کند.

کارتر یا کارتل روغن خودرو محفظه ای است که هنگامی که موتور خاموش است،روغن موتور خودرو درون آن جمع می‌شود و مهمترین وظیفه آن این است که روغن موتور را در خود نگه دارد.

داخل کارتر قطعه ای به نام اویل پمپ قرار دارد که وظیفه اش پمپ کردن روغن به سمت میل لنگ و سایر قسمت های موتور است.

روغن موتور از طریق پمپ روغن و از طریق کارتر به تمام قسمت های موتور پخش می‌شود و دوباره به کارتر باز می‌گردد.

این قطعه در واقع مخزنی است که روغن در سیستم هایی که نیازمند به روغن هستند وارد آن می‌شود و پس از گردش کامل مسیر را به ترتیب قبل، برای پیمودن آغاز می‌کند.

البته چون این محفظه در پایین‌ترین قسمت پیشرانه قرار گرفته و احتمال برخورد آن با موانع موجود در جاده و ناهمواری ها زیاد است؛ برای جلوگیری از آسیب به آن و سوراخ نشدنش، پوششی را به عنوان محافظ و یا همان سینی در زیر آن نصب می کنند.

با اینکه حجم روغن در پیشرانه ها متفاوت است اما معمولا درون این محفظه بین ۴ تا ۸ لیتر روغن وجود دارد.

روغنی که از موتور به داخل کارتر برگشت می کند داغ است که پس از خنک شدن دوباره با کمک پمپ به سمت موتور روانه می‌شود.

کارتل روغن خودرو به طور کلی به دو نوع تقسیم می شود:

• محفظه کارتل تر

• محفظه کارتل خشک

مزایای سینی زیر موتور خودرو بجز محافظت از کارتر خودرو چیست؟

سینی خودرو کاربرد زیادی می تواند داشته باشد که محافظت از کارتر خودرو یکی از آنهاست.

سینی با جلوگیری از برخورد اجسام غلطان در خیابان یا جاده با لوازم زیرین خودرو، حرارت درونی موتور را بیشتر حفظ کرده که در هوای سرد می تواند کاربرد زیادی داشته باشد. قطعاتی حساس مانند رادیاتور و منبع آب شیشه شور در صورت نبود سینی می توانند با سنگ های کف راه برخورد داشته باشند و به اصطلاح دچار سنگ خوردگی شوند که در صورت خراب شدن این قطعات و نشتی در آنها باید هزینه های نسبتا زیادی کرد.

کارتر را حتی می توان یک موتور درونسوز پیستونی در نظر گرفت که میل لنگ درون آن قرار دارد. و مخزن کف آن به منظور خنک کردن روغن موتور داغ قرار دارد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *