نکاتی برای مراقبت از خودرو

اگر بتوانید به خوبی از خودرو خودتان مراقبت کنین، قطعا تعداد دفعاتی که  به تعمیرگاه  مراجعه میکنید  به حداقل میرسد! در ادامه یک سری نکات برای شما اورده شده :

تعویض روغن موتور


نکاتی برای مراقبت از خودرو

نکاتی برای مراقبت از خودرو


همیشه به صورت دوره ای روغن موتور رو بازدید و تعویض کنید، این مورد بسیار مهم است، گرچه خیلیها اهمیت این کار را می دانند اما ممکن است فراموش کنید . روغن برای موتور، مثل خون برای بدن انسان است؛ موتور بدون وجود آن نمی تواند فعالیت کند. روغن موتور مثل بالشی است که بین اجزای متحرک موتور قرار می‌گیرد؛ زیرا  از برخورد آنها با هم جلوگیری می‌کند و از فرسودگی یا پارگی آنها جلوگیری می‌کند.

توجه داشته باشید که زمان مناسب برای تعویض روغن موتور و فیلتر روغن، به مسافت طی شده توسط خودرو و زمان ماندگی روغن در داخل کار‌تر موتور بستگی داره؛ چون تغییرات خواص روغن موتور، به مقدار کارکرد موتور و به مدت زمانی که روغن در موتور بوده، بستگی زیادی دارد. البته موارد خاص مثل استارت زدن زیاد در هوای سرد یا حرکت زیاد در مسیرهای پر ترافیک، مدت زمان تعویض روغن موتور و فیلتر روغن‌‌ رو جلوتر می‌اندازد.

 از وظایف روغن موتور خودرو میتوان گفت:

  • کاهش دادن سایش قطعات موتور
  • کاهش دادن اصطکاک قطعات متحرک موتور خودرو
  • خنک کردن قطعات داخلی موتور
  • تمیز نگه‌داشتن قطعات داخل موتور از دوده و ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و رسوبات بین قطعات
  • آب‌بندی کامل بین سیلندر و پیستون
  • محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی
  • کارکرد بهینه موتور در دماهای مختلف

تعویض فیلتر هوا خودرو


نکاتی برای مراقبت از خودرو
نکاتی برای مراقبت از خودرو

فیلتر هوا رو فراموش نکنید! می دانید که فیلتر هوا باید در مواقع نیاز تعویض بشود . در غیر این صورت میتواند باعث اختلال در سوخت رسانی خودرو،  کم شدن شتاب خودرو و خیلی موارد دیگر بشود.

تعویض روغن بستگی به شرایط کار روغن و نوع فیلتر دارد. اما برخی از رانندگان و یا تعمیر کاران  قانونی من درآوردی دارند که هر وقت روغن موتور را تعویض کردید همان موقع فیلتر را نیز عوض کنید . این قانون بدون توجه به کارکرد انواع روغن و فیلتر است.با نصب یک فیلتر روغن و استفاده از روغن ۵۰۰۰ کیلومتری در خودرو، می توانید بعد از دو مرتبه تعویض روغن فیلتر روغن خودرویتان را تعویض کنید. اما اگر روغن ۲۰۰۰۰ کیلومتری به کار برده باشید بهتر است بعد از تعویض روغن فیلتر روغن را نیز عوض نمایید.

تعویض تسمه خودرو


نکاتی برای مراقبت از خودرو
نکاتی برای مراقبت از خودرو

تسمه های خودرو یکی از مهم ترین لوازم مصرفی پیشرانه (موتور) خودروهای درونسوز هستند. تقریباً در همه موتورهای درونسوز تسمه های لاستیکی وظیفه گرداندن و انتقال نیرو به دستگاه های مهم و حیاتی مختلفی چون واترپمپ، پمپ هیدرولیک (فرمان) و… را دارند. البته باید به یاد داشت که این تسمه ها دارای عمر بی پایان نیستند و تحت تاثیر میزان کارکرد ترک خواهند خورد و یا در ترکیب با ازون موجود در هوا پوسیدگی پیدا خواهند کرد. با پاره شدن هر یک از تسمه ها دستگاه مربوط به این تسمه ها از کار خواهد افتاد. بنابراین بازدید و تعویض دوره ای تسمه های خودرو در کیلومترهای مشخص شده امری حیاتی است. به طور کلی تسمه های مورد استفاده در خودروهای امروزی شامل تسمه تایمینگ (تسمه تایم) و تسمه دینام می باشد.

در صورت عدم بررسی دوره ای تسمه های خودرو خصوصاً تسمه تایمینگ ممکن است در زمانی که اصلاً انتظار آن را ندارید تسمه پاره شود و ضررهای جبران ناپذیری به قسمت های مهم پیشرانه وارد شود.
با بررسی به موقع تسمه تایم از این موضوع که تسمه به زودی پاره خواهد شد و یا به اصطلاح دنده رد خواهد کرد مطلع شده و از وقوع هرگونه اتفاق و مشکلی جلوگیری خواهید کرد.

پیشرانه اکثر خودروهای امروزی به صورتی ساخته شده است که سوپاپ ها در فضای سیلندر باز می شوند. بنابراین با پاره شدن تسمه تایمینگ (به اختصار: تسمه تایم) و یا دنده رد کردن آن در چنین پیشرانه هایی باعث می شود که سوپاپ در زمان نادرستی باز شده و با پیستون ها برخورد نماید.
این اتفاق چندین میلیون تومان به موتور خودرو و جیب شما ضرر وارد خواهد کرد.اگر خودروی شما دارای پیشرانه ای (موتور) با تکنولوژی قدیمی تری باشد، چنین اتفاقی موتور را از کار می اندازد ولی آسیب دائمی به آن وارد نخواهد کرد.

 

تعویض شمع خودرو

نکاتی برای مراقبت از خودرو
نکاتی برای مراقبت از خودرو

شمع ها قسمت هایی از خودرو هستند که درون موتور قرار دارند و  باعث اشتعال هوا و سوخت مخلوط شده میشود. بنابراین سرویس آن بسییار مهم است. شمع خودرو خود را رو چک کنین و اگر متوجه کم شدن شتاب ماشین ، جرقه نامناسب ، یا اینکه استارت به خوبی زده نمیشود با نظر سازنده انها را تعویض کنید.شمع خودرو به عنوان یکی از اجزای مهم برای احتراق مناسب و در نتیجه بهتر کار کردن موتور ماشین محسوب میشود.

اگر شمع خودرو را سرویس نکنیم موتور خودرو بد کار می کند و اصطلاحا موتور خام سوزی خواهد داشت و راندمان آن کم می شود، کارایی آن تحت تاثیر این مشکل خواهد بود و این خام سوزی باعث آسیب رساندن به کاتالیست خودرو و در نهایت باعث افزایش آلایندگی خودرو می شود. همچنین ممکن است خودرو شما بد روشن شود. حتی در مواردی باعث روشن شدن چراغ چک خودرو در اثر آسیب رساندن به قطعات موتوری می شود.

یکی از نشانه های خرابی شمع ها سیاه شدن آنهاست. همچنین شمع دارای یک عایق چینی است که اگر صدمه دیده باشد یا ترک برداشته باشد اختلاف پتانسیل لازم در دو سر الکترود ها ایجاد نمی شود و در نتیجه جرقه هم نخواهیم داشت و یکی از سیلندر های موتور خودروی شما کار نخواهد کرد که این مشکل با بد کار کردن و لرزش و صدای اضافی همراه است و تشخیص آن کار سختی نیست.
توصیه می شود بعد از هر ۵۰۰۰۰ کیلومتر کارکرد شمع خودرو را تعویض کنید. البته بعضی سازنده ها شمع هایی با عمر کاری ۹۵۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰۰ کیلومتر نیز ارائه داده اند. اگر به تعویض شمع ها در موعد مقرر بی توجه باشید و تا خرابی کامل آن را تعویض نکنید ممکن است حتی باز کردن شمع ها هم بسیار سخت شود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *