سنسور TPS (دریچه گاز) ماشین چیست و چه وظیفه ای دارد؟

همانگونه که گفتیم، سنسوردریچه گاز یک مقاومت متغیراست که مقدارباز بودن دریچه گاز ماشین را به ECU یا کامپیوترماشین گزارش می دهد. با فشرده شدن پدال گاز، دهانه دریچه گازتغییرمی کندو این تغییر موجب می گردد که مقادیربوسیلهTPSثبت شده و به ECU فرستاده شود. در صورت خراب بودن این سنسور امکان دارد مشکلاتی درزمینه عملکرد ماشین ایجاد شود . درحقیقت کارقطعه مورد نظردر یک ماشین آن است که با اعلام کردن وضعیت دریچه گاز به ECU گزارش دهد که ماشین درچه موقعیتی قراردارد.در واقع می توان گفت بدون وجود سنسور دریچه گاز ، ECU شناخت کاملی از چگونگی عملکرد ماشین نخواهد داشت وامکان دارد درزمینه چگونگی گازخوردن ماشین و یا دور موتورآرام و تند ماشین ایراداتی بوجود بیاید.

بطور کلی عیوبی که ممکن است در اثر خرابی این سنسور در یک خودرو پیش بیاید عبارتند از:

  • بالا ماندن دور موتور حتی در شرایط خلاصی موتور
  • تاخیر در نحوه گاز خوردن خودرو
  • تاخیر در پایین آمودن دور موتور در شرایط خلاصی
  • پایین آمدن دور موتور در سردی موتور و بالا رفتن آن در گرم بودن موتور
  • نوسان و بالا و پایین رفتن دور موتور
  • برای عیب یابی این قطعه بسیار کاربردی درون خودرو از دستگاه دیاگ خودرو استفاده می گردد. اطلاعات سنسور TPS معمولا در دستگاه های دیاگ به صورت درصدی و یا ولتاژ باشد. در حالت ایده آل این سنسور باید عددی بین صفر تا چند درجه را نشان دهد. همانطور که پدال گاز را فشار می دهیم باید مقدار نشان داده شده در دیاگ نیز تغییر کند و در هنگامی که به آخرین حد خود برسد، باید عدد نشان داده شده به ۱۰۰ نزدیک شده باشد.

    اگر در این دو حالت هیچ تغییری مشاهده نگردید و یا در حالت خلاصی بیشتر از ۵ و در حالت آخرین حد گاز، کمتر از ۹۰ را دیاگ به شما نشان دهد، باید بدانید که سنسور دریچه گاز خودرو ایراد داشته و باید نسبت به تعمیر و یا تعویض آن اقدام نمایید. همچنین در هنگامی که پدال گاز را بین ۰ تا ۲۰ درجه نگه میدارید معمولا باید سنسور به صورت پیوسته اقدام به ارسال اطلاعات نماید. اگر در حین نگه داشتن پدال گاز، ناگهان اطلاعات ارسالی از سنسور، قطع گردد، این نیز نشانه ای از خرابی سنسور دریچه گاز می باشد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *